Sākumlapa / Tūrisms / Kultūrtūrisms
18.01.2018. 13:46

Fotogrāfijas

A.Lebeda foto

Kultūrtūrisms

Atbrauc uz Rēzekni – pilsētu Latgales sirdī!

Rēzekne – tā ir vienīgā pilsēta pasaulē, kurā tās iedzīvotāji ikdienā runā latgaliešu valodā.

Nonākot Rēzeknē, Tu pieredzēsi latgalisku pilsētu – latgaliešu valoda šeit dzirdama uz ielas, tajā raksta, dzied un sapņo.

Tu sajutīsi to, apskatot sarkano ķieģeļu ēkas Latgales ielā (vecpilsētā), iepērkoties tirgū, vērojot pilsētas panorāmu no Rēzeknes Svētās Trīsvienības Evaņģēliski luteriskās baznīcas zvanu torņa vai pilskalna.

Savdabība. Tu izlasīsi to pilsētas ielu nosaukumos, atradīsi māju arhitektūrā (pievērs uzmanību logu aplodām), dievnamos, pie Antona Kūkoja pieminekļa un fotografējoties pie pieminekļa "Vienoti Latvijai", tautā dēvēta par Latgales Māru.

Tu redzēsi, cik cieši te savijušās dažādu tautu kultūras, kas veido latgalisko viesmīlību un humoru. Rēzeknes tautas teātra apmeklējums sniegs Tev prieka pilnu vakaru. Savukārt līdzdarbošanās amatnieku darbnīcās jaunajā Zeimulī atklās seno amatu noslēpumus. Ja vēlies izpriecāties, lec un muzicē kopā ar Rēzeknes folkloras slavenībām – deju kopu un kapelu „Dziga”, folkloras draugu kopu un kapelu „Vīteri”.

Rēzekne ir dārzu, pakalnu un rožu pilsēta. Vecāku mājās Rēzeknes upes krastā mēdza gleznot Vilhelms Purvītis. Rēzeknes upes ūdeņi no Rāznas uz Lubāna ezeriem līdzi nes pilsētas vēstures stāstu.

Pie mums ir jauki visos gadalaikos, jo Rēzeknes Augstskolas, Latvijas Mākslas akadēmijas Latgales filiāles studenti, Rēzeknes skolu jaunatne padara pilsētu dzīvīgu arī ziemas mēnešos. Pavasarī atbrauc pie mums uz Podnieku dienām un Mākslas dienām! Vasarā piedalies izrotāto bērnu ratiņu parādē Pilsētas svētkos! Septembrī baroka mūzikas dienu festivālā baudi skaņas meistardarbus! Visjautrāk pie mums svin Zinību un Rožu dienu Rēzeknes Augstskolā, Līgo svētkus, Miķeldienu un citas gadskārtu ieražas. Un atceries – Latgales podniecība ir Latvijas kultūras kanona sastāvdaļa! Latgales kultūrvēstures muzejā ir Latvijā otra lielākā keramikas ekspozīcija, kurā apkopoti vairāk kā divi tūkstoši darbu. Starp citu, TIC tagad ir pie pilskalna.

Pilsēta Latgales sirdī – mēs esam nozīmīga daļa no pasaules kultūras daudzveidības. Nāc un izbaudi Latgales pilsētas 21. gadsimta stilīgumu!

Daži vārdi, ar ko sākt sarunu:

  • Labdien! – Loba dīna! Vasals!
  • Paldies! Paļdis!
  • Cik tas maksā? – Cik itys moksoj?
  • Kāda ir Jūsu e-pasta adrese? – Kaida ir Jiusu adrese škārsteiklā? / Kaida ir Jiusu e-posta adrese?
  • Garšīgs ēdiens! – Gords iedīņs! Gorda mīlaste!
  • Uz redzēšanos! – Iz sasaredzēšonūs! Palic vasals! Iz sasatikšonūs piec nedelis!
  • Priekā! – Byusi vasals! (atbild) Dzer vasals! Veseleibā!

Zvani/raksti un sarunā sev unikālu iespēju redzēt un līdzdarboties.

Informācija sagatavota Rēzeknes pilsētas domes realizētā projekta „Kapacitātes stiprināšana kultūrtūrisma projektu jomā Rēzeknes pilsētā” (Projekta Nr.: 1DP/1.5.2.2.3/11/APIA/SIF/046/57) ietvaros, kuru 100% finansē no  Eiropas Savienības ar Eiropas Sociālā fonda starpniecību, ko administrē Valsts Kanceleja sadarbībā ar Sabiedrības integrācijas fondu.

Par ievietotās informācijas saturu atbild SIA „Grupa 93”, uz 2012.gada 30.martā noslēgtās vienošanās Nr. 3.1.1.-4.2/5 ar Rēzeknes pilsētas domi pamata.

 
© 2018 Rēzeknes pilsētas dome | Pēdējās izmaiņas: 28.11.2012