13.12.2017. 13:01
   

Masļeņica un skijoringa sacensības Rēzeknē pie Kovšu ezera 2 komentāri

22.februārī Rēzeknē, Kovšu ezera krastā, norisināsies ne vien Masļeņicas svinēšana, bet arī pirmoreiz Latvijas čempionāta 4.posms skijoringā un ziemas motokrosā. Masļeņicas svētdienā lieli un mazi aicināti iesaistīties spēlēs un rotaļās, konkursos un izlozēs, tāpat būs iespēja vizināties ar zirgiem, degustēt nacionālo virtuvju ēdienus, darbosies svētku tirgus.

Masļeņica Rēzeknē 2014.g. (Foto no Nacionālo biedrību kultūras nama arhīva)

Noslēgumā pēc senām slāvu tradīcijām sadedzināsim salmu lelli, simboliski pavadot ziemu un sagaidot pavasari.

Visas nedēļas garumā aicinām apmeklēt vairākus koncertus un piedalīties gardāko pankūku konkursā.

Līdz 20.februārim pieteikšanās konkursam “Garšīgākā pankūka Rēzeknē” Rēzeknes Nacionālo biedrību kultūras namā (Atbrīvošanas alejā 97) vai pa tālruņiem 64622182, 26554066.

Konkursa dalībniekiem jāizcep 15-20 pankūkas degustācijai un tās attiecīgi jānoformē, jāizdomā oriģināls nosaukums un jāpievieno recepte vai sastāvdaļu saraksts.

Pankūku degustācija – 21. februārī no plkst. 13.00, pirms kora “Bereģiņi” 25 gadu jubilejas koncerta Rēzeknes Nacionālo biedrību kultūras namā. Visi dalībnieki saņems balvas, bet uzvarētājus suminās 22.februārī – Masļeņicas svinību laikā pie Kovšu ezera.

Katrai dienai Masļeņicas nedēļā ir sava nozīme un savas svinēšanas tradīcijas. Pirmdiena – sagaidīšana. Sākas gatavošanās svētkiem, visas saimnieces cep pankūkas. Uz ielas ārā lej slidkalniņus un ceļ šūpoles.

Pirmdien, 16. februārī plkst. 19.00 Artura Rudenko koncerts Rēzeknes pilsētas Nacionālo biedrību kultūras namā (Atbrīvošanas alejā 97). Ieeja – 15 eiro.

Otrdiena – saspēles. Šajā dienā sākas tautas svētki ar spēlēm un izklaidēm uz ielas: slidināšanās no kalniņiem, zirgu iejūgšana, pajūgu greznošana ar zvaniņiem un krāsainām lentēm. Pēc paražas šajā laikā arī tika noskatītas līgavas. Tauta sāk ēst pankūkas, dziedāt un dejot.

Trešdiena – kārumniece. Šajā dienā sievasmātes mājā ir svētki, viņa gatavo gardumus un cienastu savam znotam. Tautā ir paruna: “Iesim pie sievasmātes uz pankūkām.”

Ceturtdiena – svinēšana. Ar ceturtdienu sākas galvenās svinības un jautrība. Ja kāds vēl nav sācis cept pankūkas, tad ar Širokajas (platās) Masļeņicas (no ceturtdienas uz piektdienu) sākšanos viņam ir jāpaspēj ne tikai sacept pankūkas, bet arī kārtīgi līdz sātam ar tām pieēsties. Šī diena ir slavena ar dūru cīņām un sniega pilsētas vai cietokšņa ieņemšanu. Populāras ir arī zirgu skriešanās.

Piektdiena – sievasmātes vakarēšana. Šajā dienā znoti, atbildot uz sievasmātes viesmīlību, aicina viņas uz savām mājām. Pēc tā, cik bagātīgi klāts galds, var spriest par savstarpēju cieņu un saskaņu ģimenes locekļu vidū.

Piektdien, 20.februārī plkst. 16.00 „Antona Čehova stāsti” Rēzeknes 2.vidusskolas bērnu un jauniešu teātra vakars. Režisors Vladimirs Dukulis. Rēzeknes Nacionālo biedrību kultūras namā (Atbrīvošanas alejā 97). Ieeja bez maksas.

Sestdiena – svaines vakarēšana. Ejot ciemos pie svaines, vedeklai jāizpatīk vīra māsai ar dāvaniņām vai gardumiem.

Sestdien, 21.februārī plkst. 14.00 sieviešu kora “Bereģiņi” jubilejas koncerts “25 gadi kopā!”. Plkst. 13.00 konkursa “Garšīgākā pankūka Rēzeknē” pankūku degustācija Rēzeknes Nacionālo biedrību kultūras namā (Atbrīvošanas alejā 97). Ieeja bez maksas!

Svētdiena – piedošanas svētdiena. Ļoti svarīga un gaiša diena, šajā dienā visi cits citam lūdz piedošanu un kā vispārējas piedošanas zīmi sirsnīgi apskaujas un skūpsta (trīs reizes!) cits citu, lai pavasari varētu sagaidīt ar tīru dvēseli un atvērtu sirdi. Šajā dienā centrālajos laukumos organizē lielus svētkus, gadatirgus, bet par svētku kulmināciju kļūst atvadas no Masļenicas – salmu lelles sadedzināšana, tās pelnus izkaisa virs tīrumiem, lai būtu laba raža.

Svētdien, 22.februārī plkst. 11.00 slāvu tautību svētki “Masļeņica Rēzeknē” pie Kovšu ezera. Ieeja bez maksas

  • plkst. 11.00 koncerts, piedalās Rēzeknes pilsētas mākslinieciskie kolektīvi, Jēkabpils krievu biedrības “Rodņik” ansambļi,
  • plkst. 11.30 – 13.30 spēles un rotaļas, nacionālo virtuvju ēdienu degustācija, vizināšanas ar zirgiem, konkursi, izlozes un balvas,
  • plkst. 10.00 – 14.00 svētku tirgus,
  • plkst. 13.30 uguns šovs “Radām uguni” un Masļeņicas salmu lelles sadedzināšana.

22.februārī plkst. 10.00 – 17.00 Latvijas čempionāta 4.posms skijoringa sacensībās:

  • plkst. 8.00 – 9.40 reģistrācija
  • plkst. 10.00 pirmais starts

Svetlana Semeņaka, Rēzeknes Nacionālo biedrību kultūras nama direktore

13.02.2015. 09:56 Ziņa ievietota pirms 3 g.


Sūtīt komentāru

Lapa 1 no 1

#1 Aleksandrs Briedis nosūtīja 17.02.2015 17:37

Lieliski! atkal kopš pagājušā gadsimta sešdesmito gadu vidus vai septiņdesmito sākuma Latvijas nacionālais sports un ziemas tehnisko sporta veidu karalis apciemo Rēzekni! Pēdējās sacensības bija uz Kovša ledus,ap ezeru bija ļaužu mūris,arī puikām pilni koki, aptrūkās pat biļešu rīkotājiem-Bieriņu motoklubam... Rēzeknieši un novadnieki-laiks modināt garāžās un šķūnīšos apputējušos močus ,spert pagalmos veļas striķus un saukt draugus uz slēpēm startiem tautas klasē! Paldies par ierosmi novada kultūras ļaudīm!

#2 Aleksandrs Briedis nosūtīja 17.02.2015 17:47

Apsveicami,ka Latvijas ziemas sporta karalis skijorings kopš pēdējās reizes 60tajos vai 70tajos gados uz Kovša ledus (ap ezeru bija ļaužu mūris,puikām pilni koki,rīkotājiem -Bieriņu AMK-aptrūkās biļetes) atkal Rēzeknē.Pateicamies novada kultūras ļaudīm par ierosmi! Ķerieties pie striķu rekvizīcijām pagalmos,modiniet no ziemas miega apputējušos močus garāžās un šķūnīšos un ar draugiem slēpotājiem veidojiet startam ekipāžas tautas klasē!

Komentāri tiek publicēti tuvāko darbadienu laikā. Rupjus, neētiskus, cilvēka godu un cieņu aizskarošus, rasu un nāciju naidu veicinošus ziņojumus, kā arī ziņojumus, kas satur reklāmu vai nav par attiecīgo tēmu, nepublicējam. Pie ziņas ir redzami visi publicētie komentāri - gan latviešu, gan krievu valodas sadaļā.


 
© 2017 Rēzeknes pilsētas dome | Pēdējās izmaiņas: 16.12.2016