Sākumlapa / Kultūra / Latgales vēstniecība GORS
21.01.2018. 16:46
   

Latgales vēstniecība GORS

Foto no Latgales vēstniecības GORS arhīva

Dzi, ieklausies – te dzimst, te dzied, te dzirksteļo! Latgales vēstniecība GORS – vieta, kur vienkopus rada un vēsta Latgales stāstu. Te satek kultūras mantojums un senas vērtības, tradīcijas un jaunrade, valoda un notikumi, nozīmīgākās pasaules tendences, māksla, kultūra, dejas un dziesmas. Te satiekas jaunie un vecie, saimes un dzimtas, savējie un aicinātie. Te dzimst un dzīvo nebijušas, aizraujošas idejas – īsts, radošs, skaists gars. Kultūras centrs, koncertzāles, kino, dzīves vieta māksliniekiem, izstāžu vieta mākslai, restorāns dzīves baudīšanai, vieta eksperimentiem ar visam maņām. Vieta, kur dun un dūc. Latgales atmodas vieta. Dzi, dzi, celies, nāc un jūti GORU!

Vizuālā identitāte

Latgales vēstniecības GORS vizuālā identitāte ir veidota, balstoties uz zīmola pamatvērtībām un galveno ideju par Latgales vēstniecību un darbībā esošu radošo garu. Izmantojot grafiskus izteiksmes līdzekļus, identitāte izceļ un svin Latgales kultūras galveno mantojumu – valodu. Ar spilgtu dzīvīgumu tiek identificētas un uzsvērtas niansētas atšķirības no latviešu valodas, kas padara latgaliešu valodu īpašu un krāsainu. Vārds un valoda ir GORS identitātes pamats. Iesākumā bija vārds – netaustāms gars, kas top saredzams, sataustāms un sadzirdams GORS vizuālajos materiālos. GORS identitāte ir latgaliešu valodas dārguma svinēšana. GORS logotips ir centra vizuālās identitātes galvenais elements – tā pamatā ir zīmola nosaukums, kuru pārklāj krāsaina "O" burta birka, kas norāda uz latviešu un latgaliešu valodas atšķirībām konkrētajā vārdā. Tādējādi logotips iezīmē pamatu arī kopējai vizuālajai identitātei – grafiskajai spēlei, izceļot dažādu vārdu atšķirību un latgaliešu valodas īpatnības. GORS identitātes pamatā ir sešas krāsainas logotipa versijas, kas ir savstarpēji līdzvērtīgas un veido dzīvīgu identitātes krāsu paleti. Latgales vēstniecības GORS zīmols, ciešā sadarbībā ar Latgales cilvēkiem, tapis zīmolu ligzdā MATKA, vizuālā identitāte - dizaina studijā "Asketic".

Iespējas

Latgales vēstniecības GORS sirds ir divas akustiskās koncertzāles - Lielā zāle "Gors" ar 1000 sēdvietām (3000 stāvvietas) un Mazā zāle "Zīdaste" ar 220 sēdvietām (1000 stāvvietas). Augstvērtīgā akustika ļauj līdz pilnībai baudīt muzikāli dramaturģiskus uzvedumus (opera, balets, mūzikli), simfoniskās mūzikas koncertus, kora un kamermūzikas koncertus, amatiermākslas un plašizklaides norises.

Latgales vēstniecībā GORS ir pieejamas trīs telpas semināriem, konferencēm, plenēriem un korporatīviem pasākumiem ar ietilpību līdz 60 personām. Papildus ir iespēja sarūpēt mielastu, nodrošināt organizatoriskos risinājumus (viesnīcu rezervēšana, dalībnieku reģistrēšana, dalībnieku vārdu karšu izgatavošana, izdales materiālu nokomplektēšana, pasākuma foto dokumentēšana, telpas noformējums), kā arī sagatavot pasākuma scenāriju, kultūras vai izklaides programmu. Mūzikas un citu māksliniecisko izpausmes veidu mīļotājiem ir pieejamas telpas radošām darbībām.

Latgales vēstniecībā GORS mājvietu radusi plaša un mājīga Dzimtsarakstu nodaļa. Jaunā pāra un viesu ērtībām ir pieejama „šampanieša istaba”, kā arī atsevišķas telpas līgavai un līgavainim. Papildus ir iespēja sarūpēt mielastu, kā arī nodrošināt telpas noformējumu un muzikālo priekšnesumu.

Latgales vēstniecība GORS ir vieta dzīves baudīšanai visām maņām – arī garšas. Te gardēži var nobaudīt gan latgaliešu virtuvi, gan citzemju labumus. Latgales vēstniecībā GORS ir mīļi gaidīts ikviens - arī tad, ja nenotiek kultūras pasākumi. Informācijas centrā var uzzināt gan par Latgales skaistākajām apskates vietām un naktsmāju iespējām, gan iepazīties ar plašu un sev tīkamu kultūras pasākumu klāstu un iegādāties biļetes. Ikvienam ir iespēja kļūt par GORS vēstnieku, dodoties ekskursijā – emocionālā, izzinošā un izklaidējošā ceļojumā pa Latgales vēstniecības GORS māju, kā arī baudīt skaisto ainavu, kas paveras no jumta terases.

Arhitektūra

Rēzekne ir pirmā pilsēta Latvijā, kur no pašiem pamatiem uzcelta pilnīgi jauna koncertzāle, un patlaban tā uzskatāma par nozīmīgāko kultūras būvi visā Latvijā. Arhitektūras projektu konkursā 2008. gadā uzvarēja Ulda Baloža un Daigas Bikšes darbs ar devīzi "Zīdaste".

Latgales vēstniecībai GORS ir klasisks trīsdaļīga apjoma salikums – skatam atvērts vestibils vairāku līmeņu augstumā, lielā zāle, kam dots nosaukums "Gors", un mazā zāle ar nosaukumu "Zīdaste". Stiklotās fasādes un dekoratīva škiedrcementa plātnēm apdarinātās fasādes labi pamanāmas no pilsētas skatupunktiem un harmoniski iekļaujas izteiktajā vietas reljefā. Vizuāli nojaukta robeža starp fasādi un jumtu, ēkas noslēdzošajā daļā izmantojot tos pašus materiālus un proporciju dalījumu, turklāt jumta terase vasaras sezonā ir atvērta ikvienam, un te iespējams rīkot kino vakarus un koncertus. Apkārt trīsdaļīgā apjoma maģijai ir virkne telpu mēģinājumiem, izstādēm, semināriem, kā arī atsevišķas telpas māksliniekiem, diriģentiem. Plašie stiklojumi uzsver GORS sabiedrisko raksturu un rada iekštelpas saistību ar ārtelpu. Naktīs izgaismotās sarkanīgo un oranžo toņu sienas caur stiklojumu iegūst sirreāli kustīgu efektu - šķiet, visa ēka vibrē nedzirdamu mūzikas skaņu ietekmē. GORS mājas tēls ir dzīvespriecīgu kontrastu piepildīts - gaišais pret tumsu, krāsainais pret melnbalto, atvērtais pret noslēgto, eksponēta betona estētika pret koka siltumu, ēkas plāna sarežģītība pret sen zināmo septiņu pamattoņu do re mi fa sol la si kārtību. Ar šiem pamattoņiem apzīmētas daudzās ēkas kāpņu telpas, tādējādi palīdzot orientēties ēkā. Līdzās ēkai esošā ūdens virsma spēlē nebeidzamu mirdzuma koncertu gan ausmas stundās, gan vakara režisētajā apgaismojumā.

Līdzās Latgales vēstniecībai GORS labiekārtota arī apkārtējā teritorija aptuveni 3,5 hektāru platībā. Centra apkārtnē ierīkota gājēju iela, bruģēti celiņi un autostāvieta 170 automašīnām, pie upes izbūvētas terases veida kāpnes, uzstādītas strūklakas un soliņi, izveidoti apstādījumi un veikti apzaļumošanas darbi. Ēkai nav pagraba stāva, pats zemākais telpas līmenis ir orķestra bedrei un liftiem. Jaunbūvei lielās zāles daļā kopumā ir seši stāvi, bet mazās zāles daļā pieci stāvi. Kopējā ēkas platība ir 11 166 kvadrātmetru.

Akustika

Latgales vēstniecības GORS lielākais lepnums ir divas akustiskās koncertzāles, kuru skanīgumu nodrošina īpašā uzbūve, kas ļauj mainīt akustikas īpašības atkarībā no koncerta veida. Tas iespējams, pateicoties tepat Rēzeknē izgatavotajiem sienu un griestu vairogiem, kuru leņķi ir maināmi, lai atstarotu vai apslāpētu skaņu tieši tā, kā tas nepieciešams. Tiem palīdz atritināmas žalūzijas un pārvietojami vairogi. Lai skaņas aina būtu nevainojama, pat krēsli gatavoti atbilstoši noteiktiem akustiskiem raksturlielumiem.

Adrese: Pils ielā 4, Rēzeknē, LV 4601.
Tālruņi: 22020206 (vispārīgi jautājumi, ekskursiju pieteikšana), 646 33303 (biļešu kase, biļešu rezervācija).
E-pasta adrese: koncertzale@rezekne.lv.
Mājaslapa: www.latgalesgors.lv

Raidījums: "GORS - Latgales kultūras ceplis"

 
© 2018 Rēzeknes pilsētas dome | Pēdējās izmaiņas: 31.10.2014